Wirtualny cmentarz
BARDZO WAŻNA INFORMACJA O GROBACH ZMARŁYCH POCHOWNYCH 20 - LAT TEMU

Zgodnie ze Statutami Archidiecezji Poznańskiej oraz po akceptacji przez Parafialną Radę Ekonomiczną ustalono, że z dniem 1 listopada 2015 r obowiązują następujące opłaty za pokładne i prolongatę grobu na cmentarzu parafialnym w Czerlejnie.

POKŁADNE – na okres 20 lat z racji nowego pogrzebu w grobie ziemnym lub murowanym.

RODZAJ OPŁATYWYSOKOŚĆ OPŁATY
OPŁATA ZA NOWE MIEJSCE POCHÓWKU OSOBY DOROSŁEJ500 zł
OPŁATA ZA NOWE MIEJSCE POCHÓWKU W URNIE250 zł
OPŁATA ZA NOWE MIEJSCE POCHÓWKU DZIECKA DO LAT 6250 zł

PROLONGATA – na okres kolejnych 10 lat, po upływie okresu 20 lat od dnia pogrzebu w grobie ziemnym lub murowanym.

RODZAJ OPŁATYWYSOKOŚĆ OPŁATY
OPŁATA ZA MIEJCE POCHÓWKU 1 OSOBY DOROSŁEJ200 zł
OPŁATA ZA NOWE MIEJSCE POCHÓWKU W URNIE100 zł
OPŁATA ZA NOWE MIEJSCE POCHÓWKU DZIECKA DO LAT 6100 zł

Opłata za postawienie nowego pomnika 10% wartości.

Opłata za odnowienie istniejącego pomnika 5% wartości.

Istnieje możliwość rozłożenia powyższych płatności na raty w uzgodnieniu między proboszczem a rodziną zmarłego.

OPŁATY NALEŻY REGULOWAĆ W BIURZE PARAFIALNYM U KSIĘDZA PROBOSZCZA.

REGULAMIN CMENTARZA

PARAFII RZYMSKOKATOLICKIEJ PW. NMP WNIEBOWZIĘTEJ W CZERLEJNIE WAŻNY OD 1 LISTOPADA 2015 ROKU.

Cmentarz jest miejscem świętym, przeznaczonym do chowania zmarłych. Osoby przebywające na cmentarzu zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku wobec pochowanych tutaj zmarłych. Powinny też troszczyć się o porządek i czystość znajdujących się tutaj grobów oraz całego cmentarza.

1. Właścicielem cmentarza jest parafia p.w. NMP Wniebowziętej w Czerlejnie.

2. Zarządcą cmentarza jest proboszcz parafii.

- do jego kompetencji należy

a/ troska o wygląd cmentarza

b/ ustalenie miejsca pochówku

c/ pobieranie opłat za miejsce pochówku, jego przedłużenie / prolongata / na kolejne lata oraz za ustawienie nowego nagrobka. Opłaty te przeznaczone są na rzecz cmentarza i parafii.

d/ wykonywanie innych zadań zgodnych z ustawą o cmentarzach.

3. Biuro Cmentarne funkcjonuje w ramach Biura Parafialnego.

4. Zarządca cmentarza prowadzi Księgę Cmentarną w systemie elektronicznym według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 sierpnia 2001r.

5. Na terenie parafii, znajduje się tylko cmentarz parafialny, dlatego prawo do pochówku na tym cmentarzu mają wszyscy mieszkańcy

parafii bez względu na światopogląd, wyznanie czy praktyki religijne.

6. Na cmentarzu parafialnym prochy ludzkie po kremacji należy pochować w urnie. Nie wolno rozsypywać na cmentarzu prochów ludzkich po spopieleniu.

7. Pochowanie na cmentarzu osoby zmarłej z innej parafii wymaga zgody proboszcza zarządzającego cmentarzem.

8. Ekshumacji zwłok ludzkich oraz pochowania ekshumowanych zwłok z innego cmentarza można dokonać według obowiązujących przepisów prawnych Sanepidu.

9. Przy zgłaszaniu pochówku rodzina zmarłego powinna ustalić z proboszczem parafii wybór Firmy Pogrzebowej.

10. Wykopanie i zakopanie grobu czy też przygotowanie grobowca murowanego do pogrzebu dokonuje Firma, z którą Parafia ma podpisaną w tej kwestii obowiązującą Umowę o Świadczenie tej usługi.

11. POKŁADNE – to opłata składana zarządcy cmentarza z racji nowego pogrzebu / powstania nowego grobu /również w grobie głębinowym / przyznająca prawo do użytkowania tego miejsca przez okres 20 – lat.

- za pokładne dla urny z prochami oraz za miejsce do pochowania dziecka do lat 6 – opłata wynosi 50% normalnego pokładnego, również na okres 20 lat.

12. PROLONGATA – to opłata za miejsce pochowania zmarłego po 20 latach na okres następnych 10 – lat. Jeżeli nie zostanie uzgodniona i opłacona prolongata, to w myśl obowiązujących przepisów prawnych po 20 latach od dnia pogrzebu grób może ulec likwidacji i przeznaczony być do ponownego pochówku.

13. REZERWACJA MIEJSCA – istnieje możliwość rezerwacji miejsca pochówku jedynie w uzgodnieniu z zarządcą cmentarza, według Prawa Diecezjalnego ustalonego w Statutach Archidiecezji Poznańskiej.

14. POSTAWIENIE NOWEGO NAGROBKU – opłata wynosi 10% jego wartości, natomiast za odnowienie nagrobku – pomnika wynosi 5% za wykonanie powyższej usługi. Firma kamieniarska ustawiająca nagrobek powinna posiadać zgodę zarządcy cmentarza.

15. Każdy grób powinien mieć wyznaczonego opiekuna, jego adres i dane kontaktowe w celu wzajemnego kontaktu z zarządcą cmentarza zwłaszcza w kwestii kolejnych prolongat. Opiekun grobu lub rodzina może również zgłosić zarządcy cmentarza decyzję o rezygnacji z grobu w celu przeznaczenia go do innego pochówku, ale dopiero po 20 latach od dnia

16. Odpady i śmieci wyłącznie z cmentarza należy składować w wyznaczonym do tego miejscu.

17. Zabrania się prowadzenia działalności handlowej i innych czynności naruszających powagę tego miejsca.

18. Cmentarz jest ubezpieczony przez parafię w zakresie OC. Nie dotyczy to ubezpieczenia nagrobków i grobów murowanych, które należy ubezpieczyć we własnym zakresie od dewastacji, zniszczenia czy kradzieży.

CZERLEJNO, 1 listopada 2015r.

Ks. Proboszcz parafii Czerlejno.

Biuro Cmentarne – Parafialne – ul. Kostrzyńska 1. tel. 605 743 373.

www. parafia.czerlejno.pl

Biuro Parafialne czynne codziennie zaraz po mszy świętej
Ja Ciebie chrzczę w imię ojca i syna i ducha świętego. Amen.
Czerlejno, ul. Kostrzyńska 1
62-025 Kostrzyn